Monthly Archives: June 2011

Build up to Silsden v City gathers pace

It’s less than two weeks away and interest is building nicely for Silsden’s home pre-season friendly against big-city neighbours Bradford City.
Bantams fans are already sussing out the options open to them for their trip to the Asda Foundation Stadium on Wednesday, July 13 – see here, here and here.
Chat from the Silsden end is here.
It will be City’s first game of the 2011/12 season and fans are keen to get the chance to see Keighley-raised manager Peter Jackson’s new-look side in action.
Read more on the T&A website, here.
Admission prices, programme and parking details are on the Bantams website, here.
* Silsden’s first pre-season match is on Friday, July 8, when Oldham Athletic are the visitors, 6.30pm.

County Amateur League loses four teams

It is a case of as you were for all six Keighley-area teams in the West Riding County Amateur League.
At last night’s league AGM, it was confirmed there are no new teams joining the competition but four have left – Albion Sports to the Northern Counties East League plus Morley Town (to the Leeds Red Triangle), Crag Road United (folded) and Ventus/Yeadon Reserves.
The net effect is only eight teams in Division Three and odd numbers in both Divisions One and Two.
Steeton remain as one of 14 Premier Division teams with their reserves in a 13-strong Division Two alongside Long Lee.
Bronte Wanderers are in Division One with 14 other teams and their Reserves join Long Lee Reserves in Division Three.

Top tier place for Oxenhope

Oxenhope Recreation’s promotion to the Premier Division of the West Yorkshire League was confirmed at last night’s league AGM.
The Division One champions will take their place in the top tier of the league, along with runners-up Wetherby Athletic. Moving in the opposite direction are relegated duo Rothwell Athletic and Kellingley Welfare.
New teams elected to the league, and playing in Division Two, are Old Modernians (from the Yorkshire Old Boys League), Shelley (from the Huddersfield League) and Northern Counties East League club Yorkshire Amateur’s reserve team (from the Leeds Red Triangle League).
Oxenhope Reserves were elected to Alliance Division Two.
* The West Riding County Amateur League holds its AGM tonight at Slackside WMC, Wibsey, 7.30pm. Steeton, Bronte Wanderers and Long Lee all compete in this competition.

Bronte venue for kids’ courses

Oakworth Juniors are running Summer Holiday Football Camps throughout the school holidays.
The courses are being held at Bronte Playing Fields and cost £10 per day or £35 for a full week. The next one starts on July 25.
For more details contact secretary Richard Hewitt, 01535 645959, or visit the club’s website, here

Home double for Silsden’s starters

Silsden start their North West Counties League campaign with two home fixtures.
The Cobbydalers open their Premier Division season on Saturday, August 6, with the visit of Atherton Laburnum Rovers to The Asda Foundation Stadium.
Four days later brings the season’s first local derby with Barnoldswick Town making the short trip to Silsden on Wednesday, August 9.
All the opening week’s fixtures are now on the North West Counties League website, here.

All Stars take Storton Trophy honours

An 11-goal tournament haul from Graham Holmes was not enough to earn his Keighley Juniors Veterans team victory in the Tom Storton Memorial Trophy.
Vets were beaten 2-1 in the final by an All Stars team made up of the area’s top youth talent, including Ben Lamb, James Sutcliffe, Joe Mitchell, Matty Moore, Danny Riley, James Francis, Josh Kaine and Ricky Linden.
Neil Grayston put Vets ahead but Sutcliffe levelled and Francis fired in the winner.
The Vets team included Martin and Matthew Bland, Neil Grayston, Graham Holmes, John Spurr, Anthony Cope, John Spurr and Rocky Shutt.
The tournament, held in memory of Paul ‘Tom’ Storton raised about £1,500 for charity.
Unfortunately, two players suffered broken legs during the tournament; Silsden’s Danny Finn and Dan McInnes, of The Three Horses. 
A fundraising event is being held for Finn with an afternoon of comedy at the Gas Club on Sunday, July 10, 3.30pm, including an auction and raffle. More info – here.
Results – Quarter-finals: Crossflatts 1 Earl’s Eagles 2; Silsden 1 All Stars 1 (All Stars won 2-1 on penalties), Team Torres 2 The Victoria Hotel 0; Ingrow & Worth Valley 0 Keighley Juniors Vets 3.
Semi-finals: All Stars 3 Team Torres 0; Vets 3 Earl’s Eagles 0.
Final: All Stars 2 Vets 1.
Top scorer: Graham Holmes (Vets) 11
Player of the tournament: Sam Vickers (Flying Bellies).
Sporting Team: Flying Bellies.

Pre-season fixtures/results

Pre-season training is now getting under way for many local teams and the first fixtures of the season are starting to fall into place. 
If you can add more, please email keighleykicks@gmail.com


July
Fri 8 – Silsden 4 Oldham Athletic 1
Wed 13 – Silsden 1 Bradford City 7
Sat 16 Barnoldswick Town 7 Steeton 0

Sat 16 – Silsden 0 Knaresborough 0

Wed 20 – Silsden 1 Liversedge 2
Fri 22 – Grassington 1 Oxenhope Rec Res 1
Sat 23 – Silsden 1 Thackley 2
Sat 23 – Steeton 2 Springhead 1
Sat 23 – Bronte Wanderers 1 Silsden Res 4
Sat 23 – Oxenhope Rec 3 Wyke Wanderers 2
Wed 27 – Bronte Wanderers 6 Steeton Res 3
Wed 27 – Brighouse Town 2 Silsden 4 
Wed 27 – Campion 0 Oxenhope Rec 4
Sat 30 – Clitheroe 2 Silsden 1
Sat 30 – Crosshills 0 Oxenhope Rec 6

Sat 30 – Steeton 2 Barnoldswick Town Res 1
Sat 30 – Denholme United 2 Wibsey 1
Sun 31 – Aire Valley 5 Cullingworth 2

August
Mon 1 – Silsden Reserves 3 Padiham 3
Wed 3 – Oakworth 2 Steeton Res 2
Thur 4 – Oxenhope Rec Res 6 Denholme Utd 2 (James Fisher Trophy)
Sat 6 – Skipton LMS 2 Steeton Res 1
Sat 6 – Oxenhope Rec Res 4 Silsden Whitestar 0
Sat 6 – Crosshills 1 Barnoldswick Town Res 4
Sat 6 – Civil Service Wdrs (Sheffield) 1 Ingrow & Worth Valley 3
Sun 7 – Denholme United Res 2 Shoulder of Mutton 5
Sun 7 – Aire Valley 5 Saltaire Rgrs 2
Mon 8 – Salts 2 Cowling 1
Tues 9 – Ingrow & Worth Valley Res 6 Addingham Res 0
Wed 10 – Bronte Wanderers 1 Oxenhope Rec 5
Wed 10 – Bronte Wanderers Res 0 Oxenhope Rec Res 8
Wed 10 – Steeton Res 7 Keighley Athletic 4
Thur 11 – Steeton 0 Bradford CIty Development XI 3
Thur 11 – Denholme United 2 Wibsey White Swan 2
Thur 11 – Bingley Town 2 Skipton Town 4
Thur 11 – Ingrow & Worth Valley 3 Midland Bingley Athletic 2
Thur 11 – Cowling 7 Worsthorne 3

Thur 11 – Crosshills Res 10 (ten) Skipton Town Res 0

Sat 13 – Bronte Wanderers 1 Newton Hyde 2
Sat 13 – Bronte Wanderers Res 0 Newton Reserves 4
Sat 13 – Crosshills 0 Burnley GSOB 6

Sat 13 – Steeton Res 2 Oakwell 5
Sat 13 – Denholme Utd Res 2 Tyersal 5
Sat 13 – Bingley Town 2 Cowling Reserves 2
Sat 13 – Ingrow & Worth Valley Res 1 Bradley 2
Sun 14 – Keighley Athletic 1 Crossflatts 6
Sun 14 – Keighley Ladies 2 Burnley Ladies 4
Sun 14 – Silsden Ladies 2 Brighouse Ladies 3
Sun 14 – Steeton 7 Burnley Vintage Clarets 3
Sun 14 – Aire Valley 5 Cricketers Arms 0
Tues 16 – Bronte Wanderers Res 0 Cowling 4
Tues 16 – Keighley Royals 2 Ingrow & Worth Valley Reserves 1
Wed 17 – Rolls Royce Res 3 Crosshills Res 0
Wed 17 – Aire Valley 4 Bradley 1
Thur 18 – Silsden White Star v Cowling, cancelled
Thur 18 – Oakworth 3 Ingrow & Worth Valley Reserves 3
Thur 18 – Addingham 4 Ingrow & Worth Valley 5
Sat 20 – Skipton LMS 1 Crosshills 1
Sat 20 – Bingley Town 1 Pendle Renegades 3
Sat 20 – Halifax Volunteer Arms 0 Ingrow & Worth Valley 0
Sat 20 – Bronte Wanderers Res 3 Ingrow & Worth Valley Res 6
Sat 20 – Denholme United 2 Crossleys 5
Sun 21 – Bingley Town Reserves 0 Keighley Royals 5

Sun 21 – Keighley Athletic v Three Horses, cancelled

Sun 21 – Silsden Ladies 10 (ten) Leeds Medics & Dentists Ladies 0
Sun 21 – Denholme United 3 Cullingworth 2
Tues 23 – Cowling 2 Crosshills 0
Tues 23 – Oakworth Res 1 Bronte Wanderers Res 1

Thur 25 – Cowling Res 2 Keighley Royals 2
Thur 25 – Addingham 3 Bingley Midland Athletic 12 (twelve) 
Thur 25 – Aire Valley 7 Menston 2

Sat 27 – Crosshills 1 Pendle 2
Sat 27 – Bingley Town 2 AFC Colne 1
Sat 27 – Hellifield 3 Aire Valley 4
Sun 28 – Crosshills v Veterans
Sun 28 – Silsden Ladies v Burnley Ladies, cancelled
Sun 28 – Cullingworth Youth 3 Keighley Royals 2
Tue 30 – Bingley Town 3 Bradley 1
September
Sat 3 – Oakworth Res 3 Bronte Wdrs Res 0
Sat 3 – Settle Utd 3 Crosshills 3
Sat 3 – Silsden White Star 1 Ingrow & Worth Valley 1
Sat 3 – Wilsden 5 Oakworth 3
Tues 6 – Crosshills Reserves 1 Sutton 1

Silsden’s opening fixtures ‘imminent’

Silsden will soon know who they will be facing in their first North West Counties League fixtures.
The Premier Division side already know they will play St Helens Town away in the League Cup on Saturday, October 29 and will find out their opening league opponents for August 6 once fixtures secretary John Reid completes the complicated task.
Read all about the problems he faces on the North West Counties League website, here.
Newcomers to the Premier Division are Division One champions AFC Blackpool, runners-up Runcorn Linnets and AFC Liverpool, who were granted promotion following the expulsion of Rossendale and demotion of Formby.
New league members are Nelson and Northwich VIlla, both in Division One.