The week ahead: Aug 29-Sept 4

The nights are starting to draw in and this week sees the last of the non-floodlit midweek matches until the season reaches its climax way off in April.
But that gap in the fixture list should not be a worry for footie addicts with more local leagues kicking off this week and next.
The Wharfedale Triangle starts on Sunday with the Craven League and local women’s, youth and girls league starting soon after.
There’s no action tonight and only a friendly tomorrow but the rest of the week sees a flurry of league action, as well as Silsden’s continued trek on the road to Wembley with Harrogate Railway Athletic the visitors to The Asda Foundation Stadium in the FA Cup on Saturday.


Tuesday, August 30
Friendly (6.15pm)
Bingley Town v Bradley

Wednesday, August 31
North West Counties League (7.45pm)
Premier: Silsden v Bacup Boro.
West Riding County Amateur League (6.15pm)
Premier: Steeton v Ovenden WR.
Div 1: Halifax Irish v Bronte Wdrs.
West Yorkshire League (6.15pm)
Premier: Oxenhope Rec v Pool.

Thursday, September 1
Bradford Sunday Alliance (6.15pm)
First: Sandy Lane v Cuedos Rgrs.

Friday, September 2
West Riding County Amateur League (6.15pm)
Div 2: Campion Res v Steeton Res
Halifax League (6.15pm)
Div 1: Denholme Utd v Halifax Irish Cen.
Craven League (6.30pm)
Charity Shield: Skipton LMS v Grassington, at Cowling.

Saturday, September 3
FA Cup (3pm)
Prelim: Silsden v Harrogate RA.
West Riding County Amateur League (2.30pm)
Premier: Steeton v Storthes Hall.
Div 1: Wakefield City v Bronte Wdrs.
West Yorkshire League (2.30pm)
Premier: Carlton Ath v Oxenhope Rec.
Alliance 2: Garforth Rgrs Res v Oxenhope Rec Res.
Halifax League (2.30pm)
Div 3: Denholme Utd Res v Calder 76 Res.
Friendlies (2pm)
Oakworth Res v Bronte Wdrs Res, Settle Utd v Crosshills, Silsden White Star v Ingrow & Worth Valley, Wilsden v Oakworth (1pm).

Sunday, September 4
Wharfedale Triangle (11am)
Premier: Baildon Trin Angels v Midland Bingley, Crossflatts Vill v Red Lion Guiseley, Yeadon Vets v New Variety Club.
Div 1: Idle Utd v Three Horses, Rawdon OB v FC Polonia, Yeadon Ath v Royal Oak.
Div 2: Armley Rgrs v Keighley Ath, Otley 691 v Cullingworth Yth.
Bradford Sunday Alliance (11am)
First: Peel Park v Sandy Lane.
Div 1B: St Georges v Oakworth u18 Juniors.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Whom Do You See?