Monthly Archives: October 2013

Keep Keighley Kicks kicking

PayPalcoinsHow much do you value the service provided by Keighley Kicks?
Now you can now donate as much or as little as you like to help cover the site’s running costs.
Even £1 will help keep us kicking or for a minimum of £10 you can become a Supporter. Adverts are also available from just £25 a month for businesses wishing to help.
To donate via a secure method, click the PayPal icon on the bottom right of the home page.

Bacup hit back to beat Silsden

Silsden 1 Bacup & Rossendale Borough 2
COBBYDALERS FALL TO THE SUCKER PUNCH
The Cobbydalers, who were hoping to turn their draws into victories, were again unable to build on an early lead. The Borough broke through midway through the second half to equalise before notching the winner late in the game when Ed Hall was left helpless after Matty BRYAN’s free-kick took a deflection on its way into the goal. Read more »

Steeton’s Rhodes helps County Amateur League to FA Inter League Cup win

League win: Steeton's Michael Rhodes

League win: Steeton’s Michael Rhodes

Essex and Suffolk Border League 1
West Riding County Amateur League 2

Steeton’s Michael Rhodes helped the West Riding County Amateur League through to a trip to the Manchester League in the next round of the FA Inter Leagues Cup.
The defender was part of the representative team that beat the Essex and Suffolk Border League 2-1 at AFC Sudbury on Saturday. Read more »

Keighley FA Cup draws

Keighley FA Challenge Cup
2nd round, Saturday, November 16, 1.30pm
FC Sporting Keighley v Cowling (Referee M. Wojtas)
Oxenhope Rec v Cross Hills (J. Wood)
Silsden Reserves v Broomhill (I. Gardner)
Manningham All Stars v Silsden White Star (P. Allen)

Keighley FA Supplementary Cup
1st round, Saturday, November 16, 1.30pm
Cross Hills Res v Sutton Res (W. Hawthorne)
Cowling Res v Denholme Utd Res (B. Booth)
Oxenhope Res v Oxenhope A (D. Keslinke)
Ingrow & Worth Valley Res v Steeton Res (I. Wilson)
In the event of any abandonment/postponement, the rearranged date will be Saturday, December 21, 1.30pm with the same appointed referee.

Keighley FA Sunday Cup
2nd round, Sunday, November 17, 11am
Crossflatts Village v BFC Young Boys (R. Walker)
Bradford Phoenix v Cullingworth Youth (G. Nutter)
Sandy Lane v Keighley Athletic (J. Hart)
Keighley Albion v Keighley Town (S. Adams)
In the event of an abandonment/postponement, the rearranged date will be Sunday, December 15, 11am, with the same appointed referee.

Keighley FA wish to remind all clubs that when they receive their postal copy of the draw they must acknowledge receipt by first class post/email to the secretary of Keighley FA:
George Wysocki, Tower View, Calton Road, Thwaites Brow, Keighley BD21 4UT , tel no 07872/045688 / 01535 670559,
email georgecwysocki@gmail.com.
Similarly after the match they must submit the relevant District FA match report form with the result , details of the players who have played and the referee’s mark to the Keighley FA secretary as above.

The week ahead: October 28-November 3

Monday 28th October
West Riding County FA Veterans, 8.15pm
Western Division: Keighley Phoenix v Crosshills (at Marley).

Wednesday 30th October
North West Counties League, 8pm
Premier Division: Silsden v Bacup & Rossendale Borough.

Saturday 2nd November
North West Counties League, 3pm
Premier Division: Bootle v Silsden.
West Riding County FA Challenge Cup
Second Round:
Silsden v Poole, Oxenhope Rec v Cononley Sports (at Marley 1pm), Steeton v Alwoodley.
West Riding County FA Trophy
Second Round:
Shelf Utd Res v Oxenhope Rec Res, Steeton Res v Salts Res.
Craven League, 2pm
Division 2: Cononley Sports Res v Bingley Town.
Division 3:Bradley v Ingrow and Worth Valley, Cross Hills Res v Rolls Res, Ilkley v FC Sporting Keighley, Sutton v Grassington Utd Res, Cowling Res v Settle Utd Res.
Division 4: Polonia Patson v Carleton FC Res
Halifax League, 2.30pm
Division 1: Wadsworth Utd v Denholme Utd.
Division 2: Denholme Utd Res v Midgley United.

Today’s results: Sunday, October 27

Bradford Sunday Alliance
Prem Div: Sandy Ln 1 Thornton Utd 1.
Div 1: Bradford Phoenix 1 Buttershaw Celtic 8.
Wharfedale Triangle Sunday League,
Premier Division: Bingley FC Young Boys 2 Crossflatts Village 1, Ilkley Dynamo 9 Keighley Ath 1, Keighley Tn 9 Otley Tavern 0.
Division 1: Cullingworth Yth 3 Armley Rgrs 1, Moortown Alb 5 Aire Valley 2.
West Riding County Women’s League,
Knockout Cup: Keighley Oaks v Middleton Park late result, Silsden v Ilkley late result.

Send reports and any pictures by email to keighleykicks@gmail.com

Today’s fixtures: Sunday, October 27

Clocks backDON’T FORGET, YOUR CLOCKS SHOULD HAVE GONE BACK AN HOUR THIS MORNING!
Bradford Sunday Alliance
, 11am
Prem Div: Sandy Ln v Thornton Utd.
Div 1: Bradford Phoenix v Buttershaw Celtic.
Wharfedale Triangle Sunday League, 11am
Premier Division: Bingley FC Young Boys v Crossflatts Village, Ilkley Dynamo v Keighley Ath, Keighley Tn v Otley Tavern.
Division 1: Cullingworth Yth v Armley Rgrs, Moortown Alb v Aire Valley.
West Riding County Women’s League, 2pm
Knockout Cup: Keighley Oaks v Middleton Park, Silsden v Ilkley.

Text your results and scorers to 0777 1461360 as soon as possible after the final whistle and send reports and any pictures by email to keighleykicks@gmail.com

Today’s results: Saturday, October 26

North West Counties League
League Cup, 2nd round: Silsden 1 Formby 4 (aet, 90 mins 1-1).
West Yorkshire League,
Premier Division: Oxenhope Rec 2 Hunslet Club 2.
Alliance 1: Hunslet Club Res 1 Oxenhope Rec Res 2.
West Riding County Amateur League
Division 1: Steeton Res 1 Wakefield City Res 2.
Craven League
Premier Division: Cononley Sports 1 Grindleton 2.
Division 2: Skipton LMS Res v Cononley Sports Res (postponed).
Division 3: Grassington Utd Res 1 Oxenhope Rec III 0, Ilkley 3 Cowling Res 1.
Division 4: Carleton Res v Sutton Res (postponed), Pendle Renegades Res v Bradley Res (postponed), Polonia Patson 2 Skipton Tn Res 1.
Northern Plant Hire Trophy: AFC Colne 5 Bingley Tn 2, Barnoldswick Barons v Crosshills (postponed), Bradley 2 Skipton LMS 5, Cowling 5 Ingrow & Worth Valley 1, FC Sporting Keighley 13 Addingham Res 1, Gargrave 8 Broomhill 0, Skipton Tn 3 Wilsden Ath 4, Silsden White Star 3 Sutton 2.
Division 4 Cup: Ingrow & Worth Valley Res 5 Horton 2 (at Horton).
Halifax League
Skircoat Green Physiotherapy Challenge Cup: Denholme Utd 1 Mixenden Utd 2.
Ricky O’Brien Invitation Cup: Shelf 3 Denholme Utd Res 2.

Send reports and any pictures by email to keighleykicks@gmail.com

Steeton Reserves push high flying Wakefield close.

Steeton logoSteeton Reserves 1 Wakefield City 2
Steeton Reserves were facing Wakefield City who were third in Division One of the West Riding County Amateur League and unlucky not to gain promotion last season having finished third again.
The reserves were in a position to play Arley Barnes and Sam Rooke with both coming back from injury so it was important that they got 90 minutes and with 1st team not having a game Adam Spencer came into the side too. This meant that Joe Mason, Aaron Dickson and Dom Mortimer were on the bench but it had been explained the reasons why and it wasn’t based on their individual performances. Read more »

Broomhill brushed aside for first defeat

Broomhill logoGargrave 8 Broomhill 0
Broomhill suffered their first competitive defeat in a humbling, lacklustre performance against a much better Gargrave side – losing a devastatingly humiliating 8-0 in the Northern Plant Hire Trophy.
The Badgers didn’t recreate their league form and were a completely different outfit to the one who are currently top of their league.
Much improvement is to be made and the management team of Stewart Kinnear and Mick Vickers have made this perfectly clear to the players.